
Wielu Projektantów branżowych kształt instalacji podciśnieniowych kreuje w oparciu nie tyle o lokalne normy, co o poprawność płynącą z wieloletniego doświadczenia oraz pomocniczych wytycznych producentów systemów podciśnieniowych. Jedną z kwestii, o których „każdy wiedział, ale nie wiedział jak je doprecyzować” był parametr „Czasu Aktywacji” instalacji podciśnieniowego odwodnienia dachów płaskich.
Aliaxis wraz z rozwojem oprogramowania AutoPlanner dla systemu Akasison pragnie przybliżyć ten parametr jako jeden z wyznaczników kształtu instalacji zapewniający jej poprawną i bezproblemową pracę w cyklu eksploatacji.
Normy dla Niemiec i Austrii (DIN 1986-100 2016-12) wskazują od, by długość systemu podciśnieniowego nie przekraczała 15-krotności wysokości pionu, by uniknąć nadmiernego wyhamowania deszczu w kolektorach poziomych oraz, by nie obciążać w sposób nadmierny konstrukcji dachu montażem systemu w dużych średnicach – jest to dobry punkt, wyjściowy, ale swoistym przełomem było wprowadzenie standardu BS8490:2007, który determinował maksymalną wartość „czasu aktywacji” dla systemów podciśnieniowego odwodnienia dachów jako 60 sekund.
Rysunek 1. Wycinek modelu 3D instalacji stanowiącego przedmiot analizy "czasu aktywacji"
Czym jest czas aktywacji systemu podciśnieniowego?
Parametr ten określa czas po którym system uwzględniając opad obliczeniowy oraz powierzchnię dachu, uzyska pracę w pełni podciśnieniową, gwarantując pełne i sprawne odprowadzenie deszczu z połaci dachowej.
Rysunek 2. Prezentacja obliczeń czasu aktywacji systemu podciśnieniowego odwodnienia dachów AKASISON.
Co oznacza czas aktywacji dla konstruktorów?
Wyznacza on graniczny czas, w jakim opad obliczeniowy będzie obciążać połać dachową nim zostanie w pełni sprowadzony do zewnętrznej sieci kanalizacji deszczowej jak również wskazuje czas, po jakim w wypadku deszczu stuletniego nastąpi aktywacja systemu awaryjnego (w formie przelewów przez attykę, awaryjnego systemu podciśnieniowego lub grawitacyjnego odwodnienia awaryjnego wpustami attykowymi/grawitacyjnymi). Parametr ten pozwala też właściwie dobrać parametry koryt odwadniających na rynkach, w których pierwszym wyborem podczas doboru są tzw. wpusty rynnowe.
Czy dużo instalacji jest nie spełnia wymogu czasu aktywacji dla systemu podciśnieniowego?
Po niemal dwóch latach pracy w oprogramowaniu AutoPlanner możemy stwierdzić, że problem ze zbyt długim czasem aktywacji systemu podciśnieniowego dotyczy około 8-10% wszystkich liczonych przez nas projektów. Właśnie te 8-10% stanowi nasz wkład w polepszenie bezpieczeństwa eksploatacji systemów podciśnieniowych.
Rysunek 3. Ostrzeżenie dotyczące przekroczenia bezpiecznej wartości czasu aktywacji systemu podciśnieniowego.
Co mogę zrobić, by sprawdzić czy kształt instalacji spełnia wymogi bezpieczeństwa w zakresie czasu aktywacji systemu podciśnieniowego?
Skontaktuj się z Działem Wsparcia Technicznego Aliaxis – zespół Inżynierski przygotowując opracowania na system podciśnieniowy Akasison, weryfikuje w oprogramowaniu AutoPlanner również ten parametr, jako jedyna firma w Europie. Jesteśmy zatem w stanie zagwarantować, że Twoja koncepcja oraz przeliczona przez nas instalacja spełnia najbardziej wymagające światowe normy obliczeniowe.
Skontaktuj się z autorem
Łukasz Maśko
Head of B&S Competence Centre - Eastern Europe & Greece
+48 605 662 473
lukasz.masko@aliaxis.com

Do pobrania

13.5 MB, PDF get_app
Podciśnieniowe odwodnienie dachu Akasison

948.9 KB, PDF get_app
Podciśnieniowe odwodnienie dachu Akasison