Poznaj nowoczesne technologie w kanalizacji wewnętrznej z PP – system dBlue
Sorry, your browser does not support inline SVG.

Każdy człowiek na przestrzeni lat ulega nieustannemu procesowi samorozwoju. Oczekujemy więcej od siebie, swoich współpracowników, ale również otaczającego nas świata. Aby nadążyć za rosnącymi oczekiwaniami Klientów każda branża musi ulegać nieustannemu procesowi doskonalenia. Dotyczy to również kanalizacji sanitarnej.

System kanalizacji wewnętrznej niskoszumowej z PP – Aliaxis dBlue jest przejawem dążenia do doskonalenia i wdrażania nowoczesnych technologii również w tej nieco, nieco mniej czystej i pachnącej sferze działalności człowieka. Wielu z Was może zadać sobie pytanie: „Co można udoskonalić w rurze kanalizacyjnej”? Choć pytanie to brzmi dość zabawnie, jest jednocześnie motywatorem dla każdego z Inżynierów w koncernie Aliaxis.

W systemach kanalizacyjnych „mniej” oznacza więcej. Każdemu z nas zależy na minimalizacji problemów związanych z eksploatacją systemów kanalizacyjnych. Właśnie dlatego w systemach kanalizacji wewnętrznej, polipropylen (PP) stał się na naszym rynku materiałem wiodącym. W porównaniu do tradycyjnych rur żeliwnych lub kamionkowych, polipropylen jest materiałem z którego rury i kształtki ważą znacznie mniej, oferując jednocześnie więcej w porównaniu do materiałów sprzed lat. Kluczem do sukcesu systemu kanalizacji sanitarnej dBlue jest unikalna i innowacyjna formuła surowcowa – poza standardowym, czystym polipropylenem, liczne dodatki mineralne, znacząco poprawiają parametry zarówno rur jak i kształtek, zaś nowoczesne systemy mocowań oszczędzają miejsca w szachtach, a jak wiadomo mniej przestrzeni dla instalacji = więcej przestrzeni, którą Inwestor może zaoferować do sprzedaży, generując tym samym zyski.

W dalszych rozważaniach skupmy się na nowoczesnych technologiach w kanalizacji wewnętrznej kategoryzując je w dwóch podgrupach: mniej oraz więcej.

Każdy nowoczesny system kanalizacji wewnętrznej z polipropylenu zaoferuje Państwu mniej problemów, które będzie można usłyszeć, zobaczyć i poczuć.

Pierwszą cechą świadczącą o nowoczesności systemu kanalizacji wewnętrznej z PP, np. Aliaxis dBlue jest niskoszumowość, a zatem mniejszy poziom emisji hałasu dochodzącego z funkcjonującej instalacji. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kompleksowego podejścia do kwestii akustyki, czyli wzajemnej kooperacji rur, kształtek oraz specjalistycznych obejm akustycznych, skutkującego możliwie jak najniższym poziomem emisji hałasu z wnętrza rur i kształtek systemu kanalizacji sanitarnej. Najlepsze systemy oferują przy maksymalnych przepływach natężenia emisji hałasu na poziomie nie większym niż 16-17 dB, dając tym samym znaczący margines na odgłosy z innych instalacji w budynku. Ma to szczególne znaczenie w porze nocnej, kiedy to nie powinniśmy przekraczać bariery 25 dB.

Rys. 1 Obejma dBlue Clamp – minimalizuje nie tylko hałas ale również przestrzeń montażową.

Nowoczesny system kanalizacji sanitarnej z PP, cechować powinien się również minimalizacją wymaganej przestrzeni montażowej oraz czasu potrzebnego na montaż systemu. W przypadku Aliaxis dBlue cechy te zostały osiągnięte poprzez wykorzystanie najbardziej kompaktowych w zabudowie obejm akustycznych, oraz specjalistycznych kształtek, które ograniczają do niezbędnego minimum ilość przestrzeni montażowej nie tylko na pionach (do 4 cm.), ale również na przejściach z pionów w poziomy oraz podczas montażu poziomego (oszczędność nawet do 10 cm. w wysokości sufitów podwieszanych).

Wybrane kształtki systemu kanalizacji niskoszumowej z PP Aliaxis dBlue są również prefabrykowane, by umożliwić Instalatorom redukcję czasu poświęconego na montaż rurażu na budowie.

Rys.2 Prefabrykowane kolana stabilizujące w systemie Aliaxis dBlue ograniczające przestrzeń montażową przy zmianie kierunku.

Mniejsze ryzyko podczas eksploatacji, to kolejna cecha nowoczesnego systemu kanalizacyjnego. Ryzykiem w systemach kanalizacyjnych mogą być m.in. temperatury. Nowoczesny system z PP, musi cechować się odpornością na temperatury skrajnie wysokie i niskie, by zapewnić bezpieczne korzystanie oraz montaż w każdych, nawet najbardziej niesprzyjających warunkach. W systemie Aliaxis dBlue dzięki dodatkom mineralnym bezpieczny montaż możliwy jest nawet w temperaturach poniżej -10OC, zaś wnętrze rury jest odporne na media o temperaturze sięgającej nawet +95OC.

Po omówieniu kilku pozytywnych cech nowoczesnego systemu kanalizacji sanitarnej z kategorii „mniej”, warto przejść do pozytywów z kategorii „więcej”.

Większa wydajność i przepustowość – to cecha, na której zależy każdemu Projektantowi Instalacji Sanitarnych. Im więcej „wyciśniemy” z pionu, tym więcej miejsca mamy na inne instalacje. Aby zapewnić komfort psychiczny również tej grupie, Aliaxis w systemie dBlue oferuje rozwiązania zwiększające przepustowość pionów. Są to m.in. kształtki wentylacyjne Akavent.

Rys. 3 Kształtka Akavent – zwiększenie wydajności pionu w średnicy DN110 i eliminacja konieczności stosowania pionu wentylacji obejściowej.

Kształtka wentylacyjna zwiększa przepustowość pionu kanalizacyjnego w średnicy 110 mm z 4 l/s do ponad 7,5 l/s, tym samym eliminując konieczność pracochłonnego i kosztownego wykonywania pionów wentylacji równoległej, co bywa szczególnie uciążliwe w budynkach wysokich i wysokościowych.

            Najnowszym osiągnięciem w zakresie technologii aktywnej wentylacji pionów kanalizacji sanitarnej z PP jest kształtka napowietrzająca i równoważąca ciśnienia – P.A.P.A. Ten unikalny element znacząco zwiększa bezpieczeństwo użytkowników instalacji kanalizacyjnych, praktycznie uniemożliwiając wysychanie syfonów, a tym samym transmisję szkodliwych zapachów oraz patogenów między poszczególnymi kondygnacjami w budynkach wysokościowych. Jej zbawienny wpływ na bezpieczeństwo i komfort użytkowników budynków ujawnił się szczególnie podczas pandemii SARS i COVID-19 w budynkach, w których element został zainstalowany.

Rys. 4 Kształtka P.A.P.A. – gwarant bezpieczeństwa i doskonałej wydajności w systemach kanalizacyjnych w drapaczach chmur.

            Więcej ochrony przed hałasem uderzeniowym – innowacyjne systemy kanalizacji niskoszumowej z PP cechują się troską o obniżenie poziomu emisji każdego ze znanych hałasów – strukturalnego, powietrznego, ale również uderzeniowego. W systemie Aliaxis dBlue spotkać może Państwo dedykowane kształtki akustyczne, takie jak kolana i kołnierze, których rolą jest ograniczenie hałasu słyszalnego z wnętrza instalacji podczas zmiany kierunku jej przebiegu. Oszczędność dla uszu to ponad 6dB. Choć wartość pozornie wydaje się niewielka, to słyszalna korzyść jest przeogromna – usłyszeliśmy to od setek, zadowolonych Klientów.

Rys. 5 Kształtki Akustyczne Aliaxis – większa ochrona przed hałasem w pomieszczeniach z systemem kanalizacji sanitarnej.

           O cechach nowoczesnej kanalizacji sanitarnej z PP moglibyśmy pisać godzinami, ale wierzymy, że pewne kwestie lepiej omówić. Dlatego też tych Państwa, których treść niniejszego artykułu szczególnie zainteresowała, zapraszamy do kontaktu z Działem Technicznym Aliaxis pod adresem: tso.pl@aliaxis.com

Skontaktuj się z autorem

Łukasz Maśko
Head of B&S Competence Centre - Eastern Europe & Greece
+48 605 662 473
lukasz.masko@aliaxis.com
Łukasz Maśko

Do pobrania